2016. június 25., szombat

A megszűnt gyártó, és a szomorú kozmetikus esete

Egy új ügyfél keresett meg nemrég, aki nem tudta megjavítatni elromlott mozgatható kozmetikai ágyának a távvzérlőjét. A gyártó jogutód nélkül megszünt 3 éve, szervízek nem vállalják a jótállást a javításra. Egy véletlen úgy hozta, hogy összetalálkoztunk, amivel mindenki jól járt :D
 A pofonegyszerű kapcsolás, és az egyszerű vezetékezés azért tud csapdákat állítani. Látszódott, hogy előttem már próbálkoztak egy páran, nem sok sikerrel. Végül a teljes felújításra 4 munkaóra ment rá De a távvezérlő korrekten néz most már ki, hibátlanul működik, és egy év jótállást vállaltam a munkámra.

Így javították előttem a csatlakozót, és a vezetéket, ilyen munkát nem engedhet ki senki a kezei közül úgy gondolnám....


 Így javítok én, és nem csak most, hanem természetesen mindig, és erre merek is jótállást vállalni! :D


 A széttaposot tasztúra menthetetlen állapotú volt:


 Kapott egy szép fehér előlapot:


Csomagtér világítás olcsón, okosan

Az egyik clubtársnál láttam egy nagyon jó fényű csomagtér világítást. Elmesélte, hogy ledszalagból aplikált magának fényt, mert az 500 literes csomagtartóban semmire nem elég a gyári. Én mint mindig, most is továbbgondoltam egy kicsit a dolgot. Nem tetszett, hogy a ledek, és ellenállások minden "csomagolás" vagy dobozolás nélkül szabadon állnak.
 Végül egy DIP IC tokok tárolására használt átlátszó műanyag csőbe beleaplikáltam a ledszalagot. Ezután kiegészítettem még egy áramgenerátoros áramkörrel, ami a változó tápfeszültség ellenére, igyekszik az áramot állandó értéken tartani.





Az egész cuccost kétoldalas ragasztóval a csomagtér roló oldalára fgom applikálni, így nem lesz útba semminek.

Komfort index

Egy már régóta több autótípusba is megtalálható extrára merült fel az igény. Nevezetesen a komfort indexre, ami a hagyományos index melett ha csak egy rövid időre "megpöccintik" a kart, akkor villant egy párat az irányjelzővel. Egyik kedves ismerősöm hívta fel rá a figyelmem, hogy a közelembe megvásárolható egy ilyen utólagos komfort módot megvalósító modul 4000 Ft-ért. Mivel érdekelt a dolog utána is néztem, de sajnos megint nem tetszett amit láttam. A beépítés több gyári kábel elvágását igényelte volna, és egy dobozkán kívül még további 4 alkatrészt kellett volna beépíteni, és bevezetékelni ami nekem nagyon nem tetszett. Álltalában nagyon sok fejlesztés az utolsó fázisokban vérzik el, a dobozolást, és beépítést nagyon kevés eszköz éli meg. Ennek több oka is van. Az egyik az érdeklődés elvesztése, ami abban a pillanatban be tud következni, amikor az ember látja, hogy "na ez így már működik". Nincs több kihívás benne, és bár lenne még feladat vele, az már nem számít :D A másik a beszerelés, pl az autókba szánt eszközöknél, mert igaz, hogy csak hat drótot kell mondjuk bekötni valamibe, csak azokat meg kell keresni, ki kell vezetni, szigetelni, esetleg burkolatokat bontani, és az utólagos eszköznek helyet keresni, ami nem mindig egyszerű feladat. Ez a project azért lett befejezve, mert az érdeklődés miatt érdemes volt végigcsinálni. A mai napra elfogyott belőle 23 db, aminek jelentős része előrendelésben kelt el!

 Bár a kapcsolást analog módon is fel lehetett volna építeni, a feladat megoldására most is egy PIC mikrokontrollert hívtam segítségül. Több előnye is van annak, hogy processzort használtam, pl, nem feltétlenül kell hardveres mósosítás, ha valamilyen funkción változtatni szeretnék. Az áramkör tervezésénél alapvető követelmény volt, hogy az autóban való körülményeknek megfeleljen, leginkább fogyasztás, és hőterhelés szempontjából, kis sorozatban is "gazdaságosan" megépíthető legyen, fizikailag minél kisebb legyen, és egyszerű legyen az autó hálozatába illeszteni. 


Az áramkör az alábbi funkciókat tudja:

1. komfort üzemmód:
- a kar rövid ideig tartó meghúzására, pöccintésére a begyűjtött tapasztalatok miatt ötöt villant 

2. öndiagnosztika:
- a komfort indexben a helyes működés ellenörizhetőségének érdekében áramkörileg és szoftveresen tervezett öndiagnosztikai része van. A modul minden gyújtás ráadásnál leelenörzi, hogy tudja-e vezérelni az indexet mindkét oldalon, ha az öndiagnosztika hibát jelez akkor azt öt sípolással jelzi

3. UART kommunikáció:
-ez elsősorban nekem hasznos, de bármelyik felhasználó hozzá tud majd férni. A modul kiküldi sorosportra, hogy éppen mit csinál, komfort indexel, kapcsoló állapotok stb. (ez egy esetleges hibakeresésnél nagyon jól jöhet)

4. bajuszkapcsolóval való kikapcsolás:
-ez egy lehetőség arra az esetre, ha valaki ki akarná kapcsolni a modult, vagy ha valamilyen rendelleneséget észlel akkor ki tudja kapcsolni a modult komolyabb gépészkedés nélkül. A gyújtás ráadás elött jobbra kell kapcsolni a kart, majd gyujtás ráad, és két másodpercen belül át kell váltani balra a karral. A kikapcsolást minden gyújtás ráadásnál meg kell ismételni, a kikapcsolt állapotba kerülést sípolás fogja nyugtázni.

(5. tanítható villanás szám) 
- erre még nem szántam rá magam, ha mégis, akkor majd meg lehet adni kinek mennyit villanjon.

Végül hosszas fejtörés és számos próba után bebizonyosodott, hogy 4 vezetékkel be lehet kötni a komfort indexet, mindenféle kábel vágás, és külső alkatrész beépítése nélkül! A komfort index a gyári karral párhuzamosan fog a rendszerhez kapcsolódni, így simán kivitelezhető akár kábelvágás nélkül is a bekötése! 

A szükséges kapcsolódási pontok: gyújtás kapcsolt 12V, akku test, index kapcsoló bal, index kapcsoló jobb vezetékei. Ez a komfort modul az ugynevezett "negatív triggerelésű" indexel rendelkező autókhoz van elkészítve, Fiat gyártmányon van bealkalmazva. 

 Már javába csináltam a szoftvert amikor tudatosodott bennem, hogy azért ez nem éppen gyerekjáték. Egy kintmaradt index, vagy egy véletlenszerűen működő áramkör minimum veszélyes, leginkább életveszélyes. Ennek megfelelően teszteltem is a darabot, amennyire csak tudtam. Amikor már biztos voltam benne, hogy rendben minden, akkor engedtem el az újjabb "gyerekek" kezét.


A "teszt" környezet, programozó, és a sorosporti kommunikáció


A tesztelt és megszerelt áramkörök dobozolásra várnak :)

Utolsó lépések


Az átadások óta, minden beépített egység hibátlanul teljesít! :D

Tolató kamera bedobozolása

Rendeltem kínából egy tolatókamerát még áprilisban de az istennek nem jött meg. Volt viszont egy tolatókamera nálam kölcsönbe, így végül megegyeztem a tulajdonosával, hogy megveszem, mert az enyém biztos elveszett útközben. Ennek a kamerának viszont hengeres volt a teste ami nekem sehogy sem volt jó. Mivel semmilyen nekem megfelelő műszerházat nem találtam, kénytelen voltam munkához látni. Korábban készítettem már műszerdobozt nyák lapból, így most is ezt az utat választottam, mert volt itthon belőle, könnyen darabolható, csiszolható, és forrasztással összeilleszthetőek a kivágott darabok.
 Először elkészítettem papírból a kamera házát, majd ezt az autóra felpróbáltam. Kissé módósítottam egy kicsit a papír sablonon, ezután kirajzoltam a nyákra az egyes oldal darabokat, majd elkezdtem összeforrasztani a dobozt. Végül sikerült elkészíteni, a festés, és még egy alapozás van már csak hátra :D
Persze amint elkészültem vele, másnap megjött a kamerám kínából, így azt most eladom, ez meg marad :D