2013. május 10., péntek

Autós erősítő

Egy 2x100000000 Wattos :)))) erősítőt kellett megnéznem, mert nem tette rendesen a dolgát, pattogott az egyik oldali hangszóró, és el is némult néha.

 Íme a kiszerelt panel:


A erősítő felépítése jól látható, baloldalon az előerősítő és a hangszínszabályzó van, ezt követi a két végfokozat egymással szemben, majd a kapcsolóüzemű tápegység, végül jobboldalon a hangszóró, és táp csatlakozók, és a biztosíték.
 Az előerősítő rész ritkán szokott elromlani, bár a kapcsolók amivel a különböző hanghatásokból és hidalásakból választhatunk, általában a gagyi kategóriából vannak, itt előfordulhat kontakt hiba. A legnagyobb terhelésnek a tápegység, és a végfokozat van kitéve. A tápegység viseli mindkét végfok terhelését, ezért itt gyakori a hiba, vagy azért, mert az egyik végfok zárlatos lesz és tönkre megy a tápegység is. Ebben az esetben, nem volt gond a tápegységgel, hisz az egyik oldal stabilan ment, és közös a tápjuk. Ilyenkor általában meg kell vizsgálni a hangszóró csatlakozókat, és azok forrasztásait, a végfokozat tranzisztorainak lábainak a forrasztásait, és a végfokozat jel benetét érdemes átmérni osszcilloszkóppal.
 Ezek közül általában valamelyik meghozza az eredményt. 

Átkötések az asztali próbához

Most is meg lett a bűnös a fenti vizsgálatból kiindulva, a végtranzisztorok lábai voltak kiforradva a nyákból.


A forrasztásokon látszik, hogy gyakorlatilag elváltak a tranzisztorok lábaitól. Hogy mi kell ehhez ? Egy jó nagy hőterhelés (bömbölő zene), rossz hűtési körülmények, zárt csomagtartó nyáron a hatvan fokkal, mély ládára szerelt erősítő, hogy a rezgések még tovább rontsák a helyzetet, és egy alul méretezett hűtőborda, ami maga az erősítő háza. Mindkét oldal tranzisztorait, és a tápegységet is átforrasztottam, ezek után szépen szólt tovább a tucccc tuccc...



Digitális fotóketret javítás

Egy DP-100 as típusú digitális fotókeret javítására kértek meg. A panasz, hogy meg sem nyekken a készülék, se kép se hang. A vizsgálatot ilyenkor célszerű mindig a hálózati drótnál kezdeni.... ez egy kellemetlen lecke is lehet, ha nem fogadjuk el :)
 Még életemben nem szedtem szét ilyet, de mivel úgy adták oda, hogy ha nem lesz jó hát kidobjuk, bátran kezdtem neki :)

 Miután megvizsgáltam a hálózati vezetéket, és a külső tápot, illetve egy másik táppal is megpróbáltam bekapcsolni, és nem ment, nem volt más, szét kellett szedni.
 Megpróbáltam az esélytelenek nyugalmával utána gúglizni, hátha van hozzá valami doksi, de semmit nem találtam.
 Az első kihívás rögtön maga a szétszedés volt, sehol egy csavar nem látszódott. Először azt hittem össze van pattintva valahogy, amolyan távirányító jelleggel, de nem. A kijelző itt nem érintős, csak egy sima lcd, és egy üveglap fedi. Ez az üveglap kétoldalas ragasztóval van felragasztva a müanyag házra, ezt kell felfeszíteni úgy, hogy ne törjön el, és ne karmoljuk össze.






A ragasztó szalag mellett jól láthatóak a csavarok. A csavarok eltávolítása után, le lehet venni a műanyag keretet, és hozzáférhetővé válik az lcd.


Az lcd alatt található a vezérlőelektronika:


Mindig elcsodálkozom a tömeggyártás gazdaságosságán, ez most is így lett. Nagyjából 10.000 jó magyar forint körül lehet venni ilyen készüléket, érdekes, hogy a kiskereskedelmi alkatrész ellátóknál bruttó 16.000 egy ilyen kijelző, ha az embernek mondjuk egy fejlesztői panelhez kéne...

Az lcd eltávolítása után:




Jöhet az alaplap:


Az alaplapot is csavarok rögzítik a műanyag házhoz.  Jól látszik a képen, hogy ez az alaplap is úgy készült, hogy több készülékhez is fel lehessen használni.
 Elkezdtem mérni a panelen, és gyorsan kiderűlt, hogy a kapcsoló üzemű tápegysége beteg. Ilyenkor álltalában egy marék új kondenzátorral kell elkezdeni a javítást, ez most is így történt, a képen már a javított alaplap van. A kevés üzemórás kínai elkók csodával határos módon 4 évet bírtak állandó bekapcsolás mellett. A kondi csere nem hozta még meg a sikert, volt még két sunyi hiba is. Az egyik, hogy az alaplapban van egy elem, ezt is cserélni kellett mert kifojt, és ez nem tett jót a nyák-nak sem..., a kapcsain 0.0Voltot lehetett mérni, erről jár a real time clock ic. A másik ami miatt nem indult el, egy hibás P csatornás fet volt a táprészben. Szerencsére egy bontott panelből tudtam ilyet kivenni, bár nem ugyan az a típus volt mégis megfelelt.

Ezután már ugrásszerű javulás állt be:


 a készüléket összeraktam, és egy napig járattam képfájlok lejátszásával, tökéletesen működik azóta is vidáman forgatja a villanyórát :)