2013. december 2., hétfő

Készülődés a homokfúvásra

Nemrég kértem ajánlatot homokfúvás ügyben és eddig biztatóak a számok. Nekiláttam a teljes szétszerelésnek, szét kell szednem minden homokfúvásra vinni való alkatrészt, vázat, villákat, nyerget, sárvédőket, felniket, küllőket, kerékagyakat, hogy festésre kész felülettel kapjam vissza őket. A szétszerelést sem akartam elkapkodni, mert a kapkodások után sok időt el lehet tölteni feleslegesen.

Ember lazító, és csavarlazító :)
 A bontás nehézségei a dokumentálásban, kategorizálásban is megmutatkoznak, ezeket pedig jól meg kell szervezni és előre gondolkodni, ha a végén nem akarunk minden részegység miatt állni, mi hogy volt eredetileg, milyen csavarok kellenek stb. Vasárnap volt két órám szerelni, kivettem a blokkot amit a múltkor beindítottam, leszereltem a karburátort, és kivettem mindent a vázból és a villákból.


Szerelés közben persze volt egy csomó emlék ami visszajött, mit mikor, és miért csináltam úgy ahogy. Most, hogy eltelt még tíz év azóta, és egy kevéske tapasztalatot szereztem a nagymotorokkal, robogókkal, és műszaki megoldásaikkal kapcsolatban, sok mindent másképp látok, és magyarázatokra lelek régi gondokra bajokra. Persze akkor annak idején semennyi tapasztalat, és a mostaninál is kevesebb pénz állt rendelkezésre bármire, és a Sanyi barátom segítségére voltam hagyatkozva a nagyobb dolgokban.

Úgy határoztam minden festve lesz, a kormány kivételével, az marad króm, nagyon sokba kerülne a krómoztatás, a két felni küllők, sárvédők lámpakeret, legalább 30.000 ft lenne, az pedig irreális ehhez a motorhoz. Fejben kitaláltam a színeket is, remélem kiadja olyanra amilyenre szeretném. A homokfúvás elkerülhetetlen, nem éri meg a sok maró anyag és szarakodás, és munka, ami a teljes tisztításhoz kell, túl azon, hogy nem is tudnám teljesen megtisztítani. Látszik, hogy mennyire bnyolúlt ezt a kis felújítást is "jól" végignyomni, mert ha az ember nem vész el a részletekben, akkor nem lesz igazán jó amit csinál, maximum használható.

 Nyomozok az emlékeimbe élő hibák után, mert nem szeretnék azokkal a bajokkal küzdeni mint rég, ha már egyszer újra építem a dögöt :) A legnagyobb mumus a lánc leugrás volt és a két nyomon haladás. Ez szerintem elég nagy baj egy motor esetében.. Hibák sorozata vezetett ehhez a bajhoz, az első a motorblokk rögzítő csavarjai, amibe 8 mm-es menetes végű tengelyt, és nem 8 mm-es menetes szárat kell tenni. Az M8-as menetes szár átmérője kisebb 8mm-nél, és ez a motor terhelésekor a teljes blokk elmozdulását eredményezi.  A második, hogy át kell mérni a geometriát, és kideríteni pontosan, hova esik a kihajtó primer lánckerék a vázközéppontól, és hova esik a szekunder fogaskerék (hátsókerék) középpontja. Ezeknek síkban futniuk kell. A hátsó kerék szerelése teljesen rossz volt, itt a villánál vezető alkatrész is hiányzott, a feszítő sem a tengely átmérőjéhez való volt, a távtartó gyűrű törött, és nem jó méretű, és meghajlott a villaszár is a rossz szerelés miatt. A villa forgáspontja nem csapágyazott, de ezt nem is tervezem átvariálni, hacsak ki nem kell vágjam a villa tengely perselyeként szolgáló vastagfalú csövet. A hátsó lengéscsillapítók használhatatlanok, nem volt síkban a villa, és a felső rögzítőpont, ezért félre koptak a vezető perselyek. És most lehet hümmögni, hogy megkkora egy kokány szar ez a motor, hát tessék csak, de hát erre futotta akkor annyiból annyi tudásból, és nagyon sokat működött így is.

Itt biztos, hogy baj van
Az ülés lemezlapja el van rohadva, mint mindegyik rometnél. A szivacs magába tudja szívni a vizet a kikeményedett szétrepedt huzaton keresztül,  és elrohasztja a lemez szerkezetet. Még menthetőnek tünik, majd kiderül a homokszórás után.

Az első villán erősíteni kell itt ott, nincsenek körbe varva a szárak stb, a vázon is lesz még egy két nagyobb alakítás ami a nagyobb terhelést (+20 kg hájamat) és a picit talán nagyobb teljesítményt is bírja. Régen ezt a motort 60-70 %-ban csak földutakon használtam általában kimotorozva belőle amit csak lehet, így nem csoda, ha valahol fáradság látszik a vázon, vagy a villán. Pláne, hogy nemegyszer nem egyedül ültem rajta, vagy épp egy komplett Trabant motort szállítottam a csomagtartón, vagy két tengelyes kisszekeret húztam vele, tele homokkal, mésszel és az Öcsémmel... :)

 Ideje meghatározni a célokat is fixen, hogy tudjam merre tartok, mit várok a végén a munkától. A végcél egy napi használatra is alkalmas munkába járós kismotor lenne, amihez a 65-70 km/h-t tartósan bírnia kell a 94 kg+motor súllyal, (ezt tudom már tapasztalatból a Bertyvel), és közel a CVT- váltós gyorsulással párosítva. Erre első körben a hagyományos motorral kb 70%- az esélyem, a jövőre épülővel talán lesz még jobb is.  Szeretnék rá egy egysisakos dobozt, hogy ne kelljen hurcoljam a sisakot mindenhová. Szeretnék rá indexet, (nem lesz könnyű mutatvány), és féklámpát. Keskenyebb gumikkal, kisebb felületen futással is próbálkozok, így az egyenes futása is jó lehet, mélyeket meg nem fogok vele dönteni, a lábtartóig egyébként lehet azt tudom, már összejött egy párszor :) mivel elég alacsonyan van, és hosszúak a szárai. Mivel nem akarok, és nem is tudok húúde motorokat faragni, nem is kezdek térhálós vázat csinálni egy rometből, nem erről szól a dolog.

Már rám sötétedett mire elpakoltam, kihasználtam minden percet, lefóliáztam a motorblokkot, betömtem a szívó és kipufogó oldalt olajos ronggyal, előtte a hengert átjárattam keverékkel, így remélem nem lesz baja a hengernek tavaszig. A héten igyekszem a cuccokat eljuttatni a homokfúvóshoz, utána kap egy gyors alapozást minden cucc.



2013. november 16., szombat

Az élet olyan, mint a motor. Be kell rúgni, másként nem megy.

És ezt Hofi jól mondta, de engedtessék meg, hogy egy kicsit eljátszak ezzel a két mondattal.
 " A motor olyan mint az élet. Be kell rúgni, másként nem megy." (..kivéve ha önindítós...)

Szóval ott hagytuk abba, hogy a karbit elpucoltam, és kellettek hozzá az alkatrészek. A futár motorosboltban találtam komplett felújító készletet, így megcéloztam őket. Egyik pénteki napon bementem, hogy megvegyem ami kell. Igazából a karbi házon kívül nem sok minden maradt meg kb 3 alkatrész.

Igazi konyhapultra való dolgok, én ebből szeretek főzni :)

Az egész szett kb háromezerbe került, és sajnos látszik megint az után gyártás  rákfenéje. Úszóból csak Taiwani volt, a hozzávaló tengely kb 2 tizeddel kisebb volt így kiesett a karbi házból, nem szorult meg benne. Szerencsére a szettben volt egy eredeti is az tökéletes volt. A karburátor henger felöli csonkja meg volt hajolva, így a motor falsot tudott volna szívni, ezt mindenképp javítani kellett. A síkba reszelés helyett aranykezű Tamás kollégám szépen síkba marta az egészet, így ez most tökéletes lett. Ezúton is köszönöm mégegyszer, nem volt egyszerű befogni a gépbe az alkatrészt..



A karburátort szépen készre szereltem, de van két bibi. Az alapjárati benzin állító csavar nem olyan mint a készletben lévő, nem is láttak olyat, pedig típusszám alapján csak ez a készlet van. A másik, hogy a shúber hengert állító csavar menete a karbiházban nagyon rossz, ez később ki is szakadt, ezt mindenképp orvosolni kell, egy mérettel fentebb kell fúrni, és esztergálni egy csavart, mert a vége 3mm kúpban fejeződik be, ez támasztja a súbert.

A tank 3 hetet töltött rozsdamaratással, a négyliteres tankot 2 liter rozsdamaróval feltöltve minden nap másik oldalára átforgatva tudtam a rozsdát kipucolni. A végén vízzel kiöblítettem a napon hagytam kiszáradni, és utána azonnal feltöltöttem 1:33 keverék benzinnel.

A benzincsapot is rászereltem próbából, rendben van az is. A cél az volt, hogy beindítsam a motort, ezért a blokkot be kellett rakjam a vázba. Felszereltem rá a karbit, tankot, benzincsövet és gyertyát. A karburátorba bekötöttem a szivató és gáz bowdeneket, sajnos a gáz ki is akadt mert nem jól tettem be, ehhez le kell vegyem megint a karbit.

Itt már tudtam, hogy megvan a hiba :)
Az első indítási kísérletek csúnya dolgokat produkáltak, akkora előgyújtás volt, hogy visszarúgott a berúgó kar. Persze nem indult. Levettem a lendkereket, és azonnal látszódott a baj, el volt törve a lendkerék ék ami a gyújtás időpontját meghatározza. Szétszedtem a gyújtást teljesen, mert amúgy is szét kellett volna, kicseréltem újra a kalapácsot, raktam bele kondit, bekentem olajjal a filceket, mindent megpucoltam, és összeraktam.
 A második rúgásra be is indult, bár még mindig nagy volt az előgyújtás, ezért nem lehetett felpörgetni. A gyújtás beállítása után a következő beindítástól már tökéletesen járt, könnyen indult, és ekkor esett ki a shubert támasztó csavar, és le is állt a motor, mert nem kapott levegőt. A motor a melegedéssel, járással elkezdett kicsit jobban füstölni, ami a hajtómű olaj megevését jelenti itt, így mindenképp szimeringeket kell cseréljek a főtengelynél és a kihajtásnál is.


Itt egy video a járó motorról hangal :) itt még a rosszul beállított gyújtással, de élvezem a pillanatot :)

Mivel ez az egész csak egy próba volt, minden szét lesz szedve persze, de hallanom kellett, hogy nem csilingel össze vissza a blokk, a váltót, még így sem tudom kipróbálni.
 A kerekek voltak a másik célpontok mostanság. Igyekeznék menteni a menthetőt, de néha csúf átverésekre képes az élet, ha kicsit nem figyel az ember. Én pl egy egész napot szórakoztam azzal, hogy rendbe tegyem az első kerék krómját. Szép is lett, csak az a bibi, hogy az egy Riga kerék, és nem Romet. Ez eléggé fájt, mert már a gumit akartam épp felszerelni, csak gondoltam belerakom a tengelyt meg a féket. Hát nem jött össze. A nagyobbik baj az, hogy van egy komplett és egy bontott Romet első kerekem, de mindkettő iszonyatosan rossz állapotú. Megkérdeztem, darabját 8000-ért krómoznák le tisztességgel, annyim nincs rá. Aztán elgondolkoztam. A hátsó kerék is Riga az első is az lenne, ezeknek kicsit szélesebb a felnije, és masszívabb is. Végül is az lett, hogy vettem egy küllőkulcsot, van fúrógépem és hozzá egy fejem amivel lehet küllőt csavarozni, és szétszedtem a jó Riga kereket, szétszedek egy Romet kereket, és belefűzöm a Romet agyat a Riga felnibe :) Így egyforma lesz a két felni is. Nagy valószínűséggel csak a kormány marad króm, minden mást elviszek homokfúvatni, és le lesz festve. A design még nem született meg teljesen, de valószínűleg ezüst, grafit és fekete lesz benne. Már most kell ezzel foglalkozni, mert meg kell szereljem a kerekeket, hogy tudjam mozgatni a gépet rendesen.

A dekliket elpucoltam, egy része már készen áll a polírozásra vagy festésre, azt még nem tudom, hogy melyikkel mi lesz.

Megjött a km-óra is 1000 forint volt a vaterán, kicsit törődni kell vele de nem vészes elvileg. Kerestem lámpát is, hát az érdekes volt. Találtam egy hirdetést, leegyeztettem elmegyek Óbuda végébe megnézni. Hát nem tetszett az az igazság, de tételenként is árulta a komplett lámpát az Úr, így tettem egy ajánlatot a gyújtáskapcsolóra, mire Ő közölte, hogy azt akkor nem adja ha nem viszem az egészet keressek ennyiért máshol. Mondtam ok, előbb utóbb lesz, de most minek vegyek egy szart pénzért ha otthon van egy ugyanilyen. Ez van.

Még behúzódni sem tudtam sehova, így kb 3 hete nem dolgoztam a mocin, de ami késik nem múlik, közben keresgélem a homokfúvókat, árakat kérek, szinterest keresek stb, megy addig a háttérmunka, ezt is meg kell csinálni valakinek. Közben olvasgatok és tanulok, van mit.

 Az biztos, hogy sok meló van még rajta, de remélem a Balaton felolvadása után már nem sokat kell várjak az első nagy próba útra.

2013. október 10., csütörtök

Megérkezett a "donor blokk", és nem hazudott az eladó, úgy tünik rendben lesz, bár beindítani még nem tudom, odaáig nem jutottam.



 Mára már szépen le van ez is pucolva, a deklik még áznak, a lelkét még nem ismerem.
 Amikor megvettem, még úgy számoltam szétszedem a másikhoz alkatrésznek, mert mindenképp új blokkot akartam csinálni, de nem ez lesz. Bevérzett a szemem a sok lehetőségtől, mit hogy kéne átalakítani a blokkon, és mennyi lehetőség van manapság. A végén már bele zanzultam, és költeni sem akarok feltétlen, így hát a következőt határoztam el:
-a most megvett blokkot minimális ráfordítással (szimeringek, olaj, gyertya, karbi felújítás) üzembe helyezem, meghallgatom milyen a hangja, ha tetszik, akkor jövőre ez hajtja előre a gépet
-az "eredeti" motor közben csendesen épülget majd, várhatóan négy sebességesre, 70 cm3-re, 19-es karbival, 4 felömlővel, amikor éppen lesz rá pénz

Így beláthatóbbak a költségek, és reálisabb a cél, hogy jövőre pöfögjön a gép. A hétvégén elővettem a karburátort ez volt a következő amit ki akartam pucolni, illetve lehetőség szerint megmenteni. Nem nézett ki valami jól kívülről sem, de a belseje... kritikán aluli állapotban volt

Szükség csavarok és rengeteg dzsuva..


Itt bizony víz is volt és szét is fagyott az úszó, fog ez még porlasztani ?

Három órával később eltakarítva

Karburátorból is van legalább 10 féle, a hétvégén ezek, és ezek közti különbségekbe ástam bele magam, így sikerült összeszedni mit kell keresnem a karbihoz. 

Megtakarítottam az első kereket, és a kormányt, valamint a hátsó sárvédőt is a múlthéten, de ezek még nincsenek teljesen készen. A sárvédőket festenem kell belülről.

Összeségében vállalható a hátsó sárvédő

A hátsó sárvédő legcsúnyább része, ez van egyelőre nincs szebb

Itt még csiszolás és festés lesz

A felnin is van egy két pörsenés, de teljesen jó a belső felületet viszont kezelni kell

A kormány kicsit matt még most is, de elfogadható
Hétvégén jó lenne beindítani az új blokkot, ahhoz meg kéne a tank, meg a benzincsap. A tank pucolását elkezdtem, de egy gramm rozsdát nem tudtam még leszedni sajnos. A sóderrel kaviccsal szóba sem állt. Vettem rozsdamarót ebbe bízok most, be van áztatva, remélem megteszi a dolgát.

Kívülről sem szép

Belülről meg kifejezetten ronda, leveles rohadás van..

 Az új blokkon a lendkerék kicsit súról, az egyik vasmaghoz, ezt meg kell néznem, mi okozza, illetve a két gyújtásalaplapból kell egyet csinálnom. Az új blokkon  a kondin kívül megvan minden, ott csak ezt kell pótolni. A régi blokk két hibáját tártam fel, ezzel valószínűleg a korábbi rejtélyes hibák is megoldódtak. A karburátor fő és szívató fúvókája össze volt cserélve, a gyújtás alaplapon hiányzott a kalapács kenésére szolgáló mindkét filc, így az gyorsan kopott, és folyamatosan elállítódott a gyújtás.

Közben megy egy kis apró a járulékos anyagokra is, pl cif, mosó eszközök, csavarlazító, blokk tisztító, rozsdamaró, fólia.

Mosóedény, tároló az aprónak, fólia, blokk tisztító

Króm tisztító, és simi záras tasak a kategorizáláshoz
Ezeket igyekszem mindig előre megvenni, hogy amikor időm van akkor tudjak dolgozni, ne ezek beszerzésével mennyen az idő. Az idő minden ilyen felújítás ellensége, mert abból kell a legtöbb, és van a legkevesebb. Most azt tervezem valahova beköltözök ahol zárt helyen lehet majd bütykölni, így az esti órákat is ki tudnám használni.

 Kérdezték már többen is tőlem mennyit adtam a motorért, alkatrészért meg ilyesmi. Én meg elgondolkozok azon, hogy ebben a dologban ez tényleg fontos kérdés ? A válasz ez: amennyit szükséges. Hogy kinek mit ér egy ilyen dolog, azt mindenki maga döntse el. Egy hobbi, soha nem mérhető le pénzben, és soha nem lesz a gazdaságos, vagy nyereséges gondolkodás középpontja. Nekem inkább azok az órák jutnak eszembe amikor önfeledt elmerülök valamiben, és örömöm lelem benne.

 

2013. szeptember 26., csütörtök

A munka elkezdődött

Nem akartam sokáig tétlenkedni, ezért mindjárt a közepébe kezdtem.Kedden délután kivettem a szívet, amiben sem az ingerület vezetés, sem az áramlás nem működött, így ezen az élettel össze nem egyeztethető állapotok megszüntetésére fektettem a hangsúlyt. Na és a tápfelvevő csatorna, hát ráfér egy kis benzinzusz regulárisz..

Kedd:
A hengerbe a gyertyanyíláson át csavarlazítót fújtam. És fújtam... sokat. Közben elkezdtem lekötni a vázról a blokkot, leszereltem a karburátort. Szerelés közben volt egy két érdekes emlék is ami eszembe jutott. Pl véletlenül pont az a 10-es kulcs került a kezembe, amit sokáig hordtam magammal ezzel a motorral, ha éppen kell. Ismét találkozott régi csavar és kulcs. Ő húzta meg, és Ő veszi le :)

Az ilyen mosolygós pillanatok egyre csak gyűlnek, és örömszerelésbe megy át az egész, semmivel nem szívtam, minden csavar és mozdulat jött ment, ahogy kellett. Húsz perc múlva a blokk a földön volt, ekkora már minden irányból többször befújtam a berohadt dugattyút. Levettem a hengerfejet, az várt amire számítottam.

A blokkot egy fa tuskóra helyeztem, és egy darab puha fával, és egy 15dkg kalapáccsal belekezdtünk a szorulás megszüntetésébe. Közben sok sok csavarlazító.. Nem is oly sokára megmozdult a dugattyú, pedig nem ütöttem erősen, csak noszogattam. Nagyjából fél óra alatt sikerült levennem a hengert.




A hengeren a kipufogót rögzítő menet sérült, és le is tört, emiatt mindenképp cserés, a fala is elég elhasznált ráadásul többször volt fúrva. A hengerfejet síkolni kell valószínűleg, ezt még meg kell néznem. 

A dugattyún jól látszik, hogy a gyűrűk elkoptak, és az égéstermék egy része a dugattyúfalon megragadt. A kiütéstől valószínűleg semmi baja nem lett. A csapszeg viszont meg van szorulva, és a főtengely tűgörgőinek is van némi lógása. Ezeket majd később tüzetesen megvizsgálom.

Nagyon kopottak lehetnek a gyűrűk

 Acsapszeg szorul

Szerda:
A napot Misivel egy Intersparba látogatással kezdtem, mert a múlthéten tönkre ment a fúrógépem, és akciósan vettem egy Skil gépet. Enyyit a reklámról. További beszerzési feladat volt a zeger gyűrű fogó. Gondoltam az obiban tuti lesz, így Misivel elautóztunk az obiba, megnézni a felhozatalt, előtte hazaugrottunk egy pelus cserére. Lehet, hogy a LUX tool minőségi szerszámnak számít ? nem tudom, de beta árban volt. Nem vettem két fogót 10.000-ért. Végül mentünk még egy kört, és meglett a két fogó, péntekre a másik kettő is meglesz, 4-ért. Nem, nemcsak a motor miatt, máshova is kell, és többé talán nem kell a fogamat szívnom amikor egy zeger gyűrűvel találkozok, mert általában ilyenkor frissült a vérállományom is...
 Egy gyors ebéd után nekiláttam a szerelésnek, Misi elaludt, az idő nagyon szép volt.

 Ha vetünk egy pillantást a korábbi bejegyzés képeire, látható, hogy egy vödör olajsár képében várja a motorblokk a megújulást. Attól függetlenül, hogy csúnya így, szerelni sem lehet, egy blokknak legalábbis nálam, pormentesnek kell lenni, akkor szedem szét, ha minden patika tiszta. Ezzel a művelettel ugrott is két és fél órám, de megtaláltam a dzsuva alatt a blokkot, és ennek igazán tudtam örülni :)
 Közben Misi felkelt, és nagy érdeklődéssel nézte mivel foglalatoskodok, majd belevetette magát a szerszámos ládáimba. Ezzel békésen el is volt, majd a keletkező pocsolyákat is megtalálta :) A Munkát félbe is kellet szakítsam, mert közben Andi elkészítette a nutellás palacsintát, ebből aztán új erőt nyertem :)

A gyujtás alaplap,és a lendkerék már le van szedve, nem is tudtam, hogy van ürest jelző kapcsoló, csak most jöttem rá..

A letört berugótengely miatt mindenképp szét kell húzni, még nálam tört le..


Ezek a bordák szinte nem is látszódtak a retektől.. Sok kapirgálás sika-mika, az utolsó fázisban fogkefével. Kell egy adag elszántság de az eredmény kárpótol :) Most lefóliázva várja a blokk a széthúzást, egyelőre itt megálltam, már késő lett volna hozzá.

A krómokkal van mindig a legnagyobb baj. Ezt a legdrágább, és legnehezebb szépre megcsináltatni, ezért mindig csodaszereket keres az ember fia az átrohadt de kicsit krómos vasdarabok kifényesítésére. Kicsit hunyorítunk, bólogatunk, és ráfogjuk, hogy ez biza igazi patinás alkatrész :) Én is suvickolok, és nézem mi az amin több a króm mint a rozsda, de ez egy elég nehéz feladat. Először mindent meg kell pucolni, és csak ha túl vagyok rajta, akkor tudom eldönteni, elége ha kicsit sandítok, vagy másikat kell találni. Az első sárvédőn van egy két sérülés, használható, de a króm az egyik oldalon vasig lerohadt, ezt újra lehet krómoztatni. A sárvédő pálcái közül 4- ből 3 szép a negyedik, határeset, de lehet, hogy lesz másik.
A kormány teljesen rendbe hozható, az első nagyoláson túl van, hétvégére kifényesítem, és lecsomagolom a leszorítókkal együtt.
 Időközben lecsaptam egy másik bontott blokkra, abból lesz henger, berugókar, meg dekli. Készítem az anyaglistát, egyelőre nem is olyan vészes, bár elsőre én sem hinném el :)
Közben próbálom fejben összehozni a sorrendeket, és folyamatosan nézni, mi az amin változtatni is kell. Sok olyan dolog lesz amin a téli hónapokban lehet majd agyalni. Ha éppen nem tudok majd szerelni ezekről fog szó esni.

Addig is, ha van valakinek szabad alkatrésze, továbbra is szívesen veszem :)

Hogy mikor mennyi időm lesz foglalkozni a motorral még nem tudom, de igyekszem közzéteni a haladás fázisait. :)


2013. szeptember 23., hétfő

Újra megvettem életem első motorját!!!! Ötödször :-)

De utoljára.  Ez a románc vadabb mint Gregor Bernadett összes szerelmi háromszöge... és még izgalmasabb is :) Frigyünk immár végleges,sem a vasoxid sem a kompresszióhiány nem vehet el minket többé egymástól, bár jelenleg ő áll nyerésre, a terapeuta már a házban van, és elkezdjük kapcsolatunkat újra felépíteni.
 Az érzelmi szál. Hát igen, más mi is tenne képessé egy embert, hogy kapaszkodjon egy ilyen viharvert ütött kopott kis jószágba mint ez. Ja nem, csak a maradékba. Motort ugyanis nem vettem, ezt túlzás lenne állítani. De a szálak erősek, és tartanak, mint a fájdalom az elmúlt évek alatt míg nem volt. Kicsit dühből adtam el, mint már korábban is, és mint mindig azután, akkor is megbántam, újra és újra megharcoltam érte, csak az enyém legyen.
 Amióta eladtam a Yamahát, és az Andival is beszélgettünk egy párszor a témáról, csak motoszkált bennem, hogy hol lehet, merre járhat, megvan-e még annál akinek eladtam. Aztán jött az elhatározás, utána járok, mi a helyzet. Számítottam rá, hogy nem lesz olyan csili vili mint ahogy eladtam, ha egyáltalán megvan, de erre azért nem készültem talán még én sem fel.

OTT VAN NI :) MEGVAAAN!! Hurrá :)


Hello World

Hiányzik pár apróság, nem több az egész.. :)

Semmi kétség működni fog :)
Sok motor és lom között egy udvaron csendben meghúzódva várt rám, csak hogy karjaimban tartsam az másfél óra volt.
 Ha minden jól megy, és összejön, akkor talán.. neeeem nemírok ilyeneket, mikorra lesz kész stb.. De a nem kevés munka ami előttem áll, majd a végén kifizetődik amikor a kékes keverék füstje az égbe száll, és majd újra megcsillan tükreiben a Balaton zafír zöld színe.
 Meglátjuk mennyire vagyok manapság oly makacsul kitartó, mint fiatalon, amikor először húzhattam meg a bajszát ennek a kis 1/16-od motornak.

2013. augusztus 20., kedd

Piaggio Liberty műszerfal

Egy 97' évjáratú Piaggio Liberty műszerfalát raktam rendbe nemrég. A robogóban nem kevés km van, és az idő vasfoga bizony itt ott kikezdte a technikát.


33.661 km, nem semmi egy feles pohárnyi hengerűrtartalmú motortól, pláne ha városi km.
 A hiba jelenség az volt, hogy nem működtek a visszajelzők, csak az üzemanyag szint, az is csak indexelés nélkül, és a spirálos km óra.
 A helyéről lebontva a hiba gyorsan be lett határolva.




Itt biza áram többé nem folyik. A fóliák közé laminált réz néhol teljesen elporladt, javításra esély sincs, a csatlakozó vezetékeit ráforrasztani szintén, maximum az izzók lábára közvetlenül.
 Mielőtt nekiláttam volna a munkának körül néztem mennyibe lenne egy bontott műszeregység, 10-14 ezer forintot, egy kicsit soknak tartottam, így az átalakítás mellett döntöttem.
Nem vagyok nagy rajongója a ledes műszeregységeknek, de ezúttal ezt választottam. Mivel nem olyan könnyű leszedni a műszeregységet egy izzó cseréhez, így már még jobban a ledek világa felé haladtam. A munka a fólia visszarajzolásával kell kezdődjön, a kapcsolási rajzot el kell készíteni, és többször ellenőrizni, különben sok bosszúság érheti az embert. Ha ez megvan csak azután bontok, addig semmiképp!
 Megmértem az izzók foglalatának a helyét, nagyjából 8.3 mm.

8 mm-es led, és átvezető gyűrű
 Mivel a visszajelzők színes áteresztő műanyagosak a külső felükön, akár fehér ledeket is lehet tenni, de én a színes magas fényerejűekre szavaztam. Először tartottam tőle, hogy este vakítani fognak, de nappal is látszódniuk kell.
 Az izzók helyére először egy gumi átvezető gyűrűt tettem, és ebbe "préseltem" bele a ledeket. Annyira erősen kapaszkodnak a ledek, hogy kézzel alig tudtam belenyomni a gumikba őket.


Az elhasználódott fólia csatlakozók helyett 1.5 mm-es nyákból készítettem új csatlakozó aljzatot.


A ledeknek előtét ellenálást is be kell forrasztani, ennek értékének kiszámolását így tehetjük meg:
 Tápfeszültség - a led nyitófeszültsége / a leden folyó árammal. Érdemes a ledek adatlapját áttanulmányozni, eltérő színű és méretű ledek nyitófeszültsége más és más, valamint fontos a maximum a leden áthajtható áram értéke is, különben tönkremegy.
 Egy sárga led előtét ellenálásának a méretezése amit én használtam: a led nyitófeszültsége 2.1 V, a rajta áthajtható maximális áram 8 mA, azaz 0.008 A. Mivel tapasztalat, hogy 8-12 mA-el hajtva is jelentős egy ilyen led fényereje, én 8 mA-re méreteztem az áramot.
12V (tápfesz) - 2.1V ( a led nyitófeszültsége) / 0.008 A (8 mA) = 1237 ohm A szabvány ellenálássor egyik legközelebb álló eleme az 1200 ohmos értékű ellenállás, azaz 1.2 Kohm, ez tökéletes ide.


A készre vezetékezett műszeregység, elsőre működött, az üzemanyag nagyon kevés jelzésére hivatott sárga ledet kell majd újra bekötnöm, azt elsőre elrontottam. Kiegészítettem még a műszeregységet egy plusz biztonsági dologgal. Ha az irányjelzőt bekapcsolják akkor egy csipogó addig csipog, míg ki nem kapcsolják az irányjelzőt. Ennek azért van jelentősége, mert a motorokon általában nincs irányjelzést kikapcsoló automata, mint az autókban, így bekapcsolva felejthetjük, ami egy jobbra indexelésnél pl nagyon veszélyes lehet,  ha egy kereszteződésnél, azt látják bekanyarodunk, simán, joggal kijöhetnek elénk.
 Kapcsolási rajzot kérésre bárkinek szívesen elküldök.

Az érdeklődésre való tekintettel 7900 ft/darab áron vállalom ilyen típusú műszerfalak fent leírt módszerrel való javítását, számlával, garanciával!!!További infóért keressetek e-mail-ben.

2013. június 20., csütörtök

Monóba ? Na neeee!!!!

Nemrég lecseréltük az autónkat, egy Stilo-ra. Erről bővebben itt olvashat az akit érdekelnek az előzmények.  Megkezdtük hát közös életünket, túl vagyunk a nagy szervizen, és napi használatba vettük az autót. Minden tekintetben elégedettek vagyunk az autóval, kezdünk összebarátkozni. Hiába, olasz autó :)  bevallom kilengtem, átültem korábban egy franciába, és rá kellett jöjjek hogy a szívem az olaszoké.

Na de azért van amit mindig reszelni, ezt tudjuk, mindig felmerül az igény egy jó lenne ha, vagy kéne egy.... Most nálam is jelentkezett egy ilyen dolog, a gyári hifi-vel kapcsolatban. Egy Vieston márkájú 2 DIN méretű fejegység van az autóba gyárilag beépítve, CD lejátszós, rádiós, CD tár kezelős. A hangja nagyon igényes, szépen szól, az autó hifi rendszerével komolyan foglalkoztak a gyáriak. Nem volt jellemző rám a sok zenehallgatás út közben, egészen eddig. Ennek az autónak jó a zajszigetelése, és nem kell üvöltenie a zenének, ha hallgatni szeretné az ember, számomra most lett élvezetes a zenehallgatás az autóban. A probléma az volt, hogy nem tud MP3-at lejátszani a fejegység, nincs USB, és az AUX bemenet is le van spórolva. Ez a tarthatatlan állapot nem csak engem, hanem több klubtársamat is zavarta. Volt aki megoldotta, hogy a telefon kihangosító bemenetét használta aux-nak, de sajnos csak monoban hajlandó a magnó ezt a bemenetet kezelni. Van egy másik TMC nevezetű bemenet, de az is mono. Van megoldás a dologra, de szerintem túl drága. A cd tár helyére egy cd tár "emulátort" lehet kötni, amiben mp3-as fájlokat tartalmazó sd kártyát lehet rakni. Ezzel az eszközzel működik a magnó, és a műszerfal kijelzője is, láthatóak a zeneszám adatai mindkettőn, és az összes gyári vezérlő gomb is teszi a dolgát.

Csak ne kerülne 25.000 jó magyar forintba.... már meg is venném.
A mono bemenet számomra ebben az esetben nem elfogadható, mert nem szokol rádio hangja van az autóban lévő HIFI-nek. A Yatour, és más ennek megfelelő eszköz árban túl sok, annyit meg nem költenék a dologra. Nem maradt más, bele kellett nyúlnom a magnó lelkébe, bár többen elmondták nincs stereo bemenet, valószínűleg nincs miért foglalkozni a dologgal..

Apák napjára esett a nap amikor kihúztam a magnót a helyéről, hogy a gyári állapoton változtassak valahogy úgy, hogy a végén legyen egy stereo aux bemenet, de lehetőleg ne kelljen semelyik gyári funkcióról lemondani. Szétszedtem a magnót, és elkezdtem visszarajzolni a bemeneteket. Ezzel el is játszottam este 7-től éjfélig. Másnap már ötletekkel a fejemben keltem, éjjel zakatoltak még a fogaskerekek, a biorobot ezen része nem aludt. Bárhogy is erőlködtem, végül fel kellett adjam, a telefonbemenetet nem lehet stereová tenni, vagy csak nem vettem észre még valami turpízságot.. Az már az elején nem tetszett, hogy a telefonbemenetet használva nincs pl hangszínszabályzási lehetőség a magnón.
 Elbuktam, de fel nem adhattam, így elkezdtem a többi bemenetet is vizsgálni, végül arra jutottam, hogy a tuner vagy a cd részegységek hangcsatornái közül fogom valamelyiket felhasználni. Előnye pl, hogy ott lehet a magnó hangerő és hangszín szabályzását is használni. Végül a cd lejátszó hangcsatornáit használtam fel.

Ennek az átalakításnak a leírása következik most:

Mielőtt bárki hozzákezdene ennek az átalakításnak:

 Semmilyen ezzel az átalakítással járó esetlegesen bekövetkező kárért és egyéb eseményért felelősséget nem vállalok, mindenki saját felelősségére végezze azt el ha akarja!

Azoknak ajánlom, hogy megpróbálják ezt az átalakítást akik, jól tudnak forrasztani, minden eszközük megvan a szereléshez, csipesz, fogó, stb, és türelmük is van, ha ezek nincsenek meg, jobb azt hallgatni amid van, mint semmit...

Hogy működik ez a külső aux bemenet ?

A magnó alaplapján megszakítjuk a cd lejátszótól érkező hangjelek útját, és a helyükbe a mi lejátszónkból érkezők lépnek.
 A működés feltétele, hogy működőképes legyen a cd lejátszó, beolvasson egy lemezt, és elindítható legyen a lejátszás.El lehetne kerülni a cd-s procedúrát ha  a tuner jelét vágnám el. De annak a jeleit egyelőre nem találtam, és nem is volt már kedvem jobban keresni..

A magnó kiszerelése az autóból:

Én nem vettem le az akku sarut, nálam ez nem okozott gondot. A magnó kiszedéséhez ha nincs kiszedőeszközöd hozzá, vágj le  4 db 10-12 cm hosszú darabot valamilyen keményebb drótból. Told be a drótokat a nyilakkal jelölt nyílásokba úgy, hogy lógjon még ki a vége annyira, hogy később el tud távolítani őket.


Finoman mozgasd a magnót miközben húzod kifele, nekem eléggé bevolt épülve, úgyhogy én a finomnál kicsit tovább mentem, a lényeg a türelem, ha semmiképp sem akar jönni, akkor mozgasd meg vagy szed ki és told be újra a drótokat.
Ha sikerült kihúzni a helyéről, akkor húzd ki az antenna és az egyéb csatlakozókat, majd irány az asztal.

Le kell szedni az előlapot a nyomógombokkal, és kijelzővel együtt, ehhez vedd ki a nyíl által mutatott fekete csavarokat:



A csavarok eltávolítása után le kell pattintani az előlapot, ehhez akaszd ki a három rögzítő fület:

Bal oldalon alul
Jobb oldalon alul
Billentsd előre az előlapot, egy szalagkábelt fogsz látni, ezt kell majd innen kihúzni, a képek alatti video mutatja, hogy hogyan


A szalagkábel hosszabb mint amilyennek elsőre látszik, FINOMAN húzd a kábelt kifelé a készülékből:


Így vedd le a csatlakozót:


Az előlapot és majd minden más alkatrészt tegyél biztonságos helyre, semiképp ne legyen útba a szerelés alatt, nehogy leverd stb.

A leszerelt előlap és a csavarjai

Távolítsd el a csavarokat:


A csavarok eltávolítása után simán le lehet emelni ezt a műanyag lemezt


Most vesszük le a a felső borító lemezt, vedd ki a csavarokat.....


A lemez alá a sarkoknál egy egyenes csavarhúzóval be kell nyúlni, és "felnyitni" a lemezt:



A cd lejátszó eltávolításához vedd ki a csavarokat, majd nézd meg a képek alatti videót:

 


Itt egy video, hogy vedd ki a helyéről  a cd lejátszót:


A jó hír az, hogy annak aki ideáig eljut, nem kell már jobban szétszedni a magnót, aki line out-ot is szeretne annak is már csak az alsó lemezt kell levennie :)
Kezdődhet az átalakítás, amit be kell szerezni az átalakításhoz:

-kéteres árnyékolt jelvezeték
-szabványos 3.5 jack dugó
-nem szabványos jack aljzat, és dugó
-2 db 10K ohmos ellenállás

A nem szabványos alkatrész úgy értendő, hogy nem lehet használni ezt a fajta dugót mondjuk a mobilodban, mert sokkal hosszabb a szára. Az alábbi képen jól látható, a különbség.
 Ennek a két alkatrésznek a beszerzése innen lehetséges: dugó , aljzat . Bár nem olcsóak, én ezeket javaslom beszerezni.


A többi alkatrész bármelyik elektronikai alkatrészboltban beszerezhető. Van más megoldás is annak aki nem adna ennyit az alaktrészekért, az keressen egy 2 áramkörös kapcsolót, az is megfelel, és kösse a jel földet a táp negatívra.

Egy kis kitérő, a vezetékezéssel és kivitelezéssel kapcsolatban:

Mindenki saját igénye szerint választhat több megoldás közül, egy pár lehetőség:

1.   Ha fixen ezt az aux bemenetet fogod használni a cd helyett, és nem zavar, hogy valahova "kilógatod" a kábelt, akkor az a legjobb ha úgy csinálod, ahogy én, igaz, ha ezen az állapoton változtatni akarsz, akkor ki kell húzni a magnót a helyéről, és kihúzni a jack dugót a magnó hátuljából.  Ha ezt a módszert választod, attól még rádiót tudsz hallgatni attól függetlenül, hogy be van dugva az aux kábeled, tehát csak az audio cd lejátszásról kell "lemondani".

2. A magnó előlapjára, hamutartó helyére, vagy hasonló helyre szereled be az aljzatot. Így nem kell valahol mindig kerülgetni egy drótot, az csak akkor lesz ott ha használjuk.

3. Nem akarsz drága alkatrészeket venni, így helyettesíted azokat egy váltó kapcsolóval. Ezzel a móddal nekem nagyon nem tetszik, hogy még egy kapcsolót is be kell szerelni valahová, ugyanis ennek a fajta jack aljzatnak az az előnye is megvan, hogy a váltó kapcsoló szerepét is betölti

Készítsük el az összekötő kábelt:

A rövidebb megy a saját jelforrásunkhoz, a hosszabb a magnóhoz
Az elkészített vezeték:



Az aljzat előkészítése:

A jack aljzatra rá kell forrasztani a 2 db 10k ohmos ellenállást. Fontos, hogy a képeken mutatott helyekre kerüljön minden alkatrész, és vezeték!


A két nyíl által mutatott helyen jól látható, hogy a sarokban lévő furat jóval nagyobb mint a mellette lévők. A másik oldalon lévő sarokban ugyan így nagyobb a furat, simán illeszkedik bele a jack aljzat.
 Az aljzat menetes nyakát csavarrögzítővel, vagy körömlakkal kenjük meg, hogy az anya ne tudjon lelazulni.


Ha bent van az aljzat jöhet a vezetékezés:


Fontos, hogy a vezetéket a lehető legjobban megrögzítsük, ne legyen "lengő tömege", mert akkor előbb utóbb le fog szakadni az alaplapról.

Az alaplapból távolítsuk el az R557, és R558-as pozíciószámú 2 db 10k ohmos ellenállást:


 Javaslom,hogy az ellenállások mindkét lábára tegyetek egy kevés ónt, majd felvéltva melegítsétek a két lábat egymás után gyorsan váltakozva, így egy pár másodperc múlva "magától" lecsúszik a helyéről. Pisztoly pákával ne is próbálkozzatok, és ne tartson tovább kb 5-6 másodpercnél (kb 270-290 C fokon), nehogy a fólia feljöjjön a nyákról.

A számozásokat követve forraszuk be a vezetékeket, és egy kb 3 cm-es kétoldalas ragasztóval rögzítsük az alaplapon a vezetékeket !


A GND az R561, és az R562 közös lábaira van kötve.

A vetetékek elrendezése:


Itt most szusszanjunk egyet, majd jöhet az összeszerelés, a szétszedés fordított sorrendjébe.  A csavarokra tegyetek egy kevés csavarragasztót, az előlap "műanyag  menetes" csavarjaira nem kell.

Ha a hamutartó helyére akarod rakni az aljzatot, akkor mindkét vezetéket a magnó házától mérve hagyd 55 cm hosszúra, és forraszd rá az aljzatot. A vezetékre több helyen raktam zsugorcsövet, nagyon fontos a magnó házához a kivezetéshez rakni, mert a lemez nagyon éles a furatoknál, megsérülne idővel a szigetelés, és, hogy ne álljanak össze-vissza a vezetékek. A beépítésnél ki kell venni a beépítő keretet, amibe a magnó megy, és a klímavezérlő panel mögött le kell húzni a kábelt a jack csatlakozóval együtt. Ezt a klímavezérlő jobb oldalánál egyszerűbb, ott lesz elég hely, de a rögzítő csavarjait érdemes ennek is kivenni. Oda kell figyelni, hogy a magnó sehol ne gyürje be a drótot ha visszateszed a helyére! Én kifúrtam először egy 2mm-es, majd egy 5mm-es fúróval a hamus helyetti tetőt, majd egy 8mm-es csillagkulccsal rögzítettem az aljzatot, utána már csak a helyére kell pattintani a fedelet.

Ha ide teszed az aljzatot, nem lesz útba a vezeték

 
 Sajnos nem lehet kipróbálni az asztalon a magnót. Ha tápot adunk neki, kiírja, hogy nincs CAN hálózati kommunikáció, és tojik a fejünkre, muszáj az autóba betenni. Ne told be a helyére, csak csatlakoztasd a vezetékeket.

A bekapcsolás:
-dugd be az összekötő kábeledet a magnóba, majd a  külső eszközödbe (a szabványos jack dugót)
-kapcsold be a külső eszközödet, a hangerőt állítsd középre, hogy elkerüld a hiper ventilációt :)
-kapcsold be a magnót, állítsd cd üzembe, és indítsd el a lejátszást
-megszólal a külső eszközöd hangja

Ha már használtad így a magnót akkor utána már csak ennyi a teendőd indulás előtt:

1.Csatlakoztasd a külső jelforrásodat, a magnó kikapcsolt állapotában, akár el is indíthatod a lejátszást
2.kapcsold be a magnót

Bár az átalakítás bonyolultnak tűnik, nem olyan vészes. Ha segítségre van szükséged keress meg, és segítek.

Ha időm engedi, valószínűleg nem marad ebben az állapotban a projekt, bluetooth-ot szeretnék a végén, remélem az is összejön :)

Találtam egy line out-os leírást, 99% hogy helyes, azért nem mondom, hogy 100, mert nem próbáltam ki, viszont a leírtakkal egyetértek, és stimmel az illesztés módja is.