Miután nagy megelégedéssel használtam a cd-s rádiót aux bemenettel az autóban, és már reménytelenül sok projekt fut egyszerre elérkezetnek tartottam az időt egy újabb projekt indítására :)
Közelgő szülinapom alkalmából, úgy döntöttem, meglepem magam egy gyári navis fejegységgel. A történet elég szövevényesre sikerült.
Három bontott darabból tudtam választani, nyilván a legszebbet hoztam el. Később kiderült, hogy a szépség alatt egy hisztis madonna lakik. Hol gyújtásráadásra nem volt kép, hol csak random, a telefon rész nem kelt életre, ehez társult a GPS is. Még a beszerelési garancia lejárata előtt ki akartam cserélni a fejegységet, tuti ami tuti. Majdnem simán ment a dolog, csak útközben elromlott az autó, erről egy külön írás lesz (Hogy tisztítsd az EGR-ed ? címmel). A bontóban most nem bíztam a véletlenre a dolgot, két és fél órát ott dekkoltam és mindegyiken végig zongoráztam mindent, mire nagy örömömre a legcsúnyább darab maradt fent a rostán. Ennek annyira nem örültem, de végül sikerült még némi apróért a szebbik gép gombjait átrakni a "sajátomba".
A navi mai szemmel elavult darabnak is mondható, csak cd játszó és cd tár lehetőség van az audio oldalon (meg persze rádió), a navi része FIAT specifikus, és frissítés sincs hozzá csak kb 3 éves. Nekem igazából a trip adatok kirakása, a hangja, és a cd-s rádióhoz képesti "látványa" tetszik benne, illetve amit biztos használni fogok a telefon része.
A navival adja magát a lehetőség, hogy ki legyen használva a kijelző más célokra is. Hogy ki mire akarja használni külön kérdés. Egy nagyon jó opció a tolatókamera lehetősége, aminek a képe automatikusan megjelenne, ha az ember rükibe teszi a gépet. Nekem inkább a multimédia lejátszó beépítésének lehetősége tetszett meg. Pörögtem már egy pár éjszakát fejben a rendszeren, mit hogy csinálnék, de a humán processzor még mindig nem dobta ki a végleges igény-megvalósítás kettősét.
A neten számos írás kép, stb fellelhető ezeknek a naviknak az átalakításairól, én az egyiket után építettem, és a fellelt infókat kicsit számomra egyértelműsítettem. Remélem ez másnak is segít, az utánépítésben.
Külön felhívom a figyelmet, hogy ez az átalakítás egy NTSC szabványnak megfelelő bemenetet eredményez amire külön figyelni kell a jelforrás kiválasztásánál!
Figyelmeztetés!
Mindenki kizárólag saját felelősségére végezze / végeztesse el ezt az átalakítást! Számos meghibásodás előfordulhat a ConnectNav+ -ban és az autóban is a helytelen átalakítás miatt. Semmilyen felelősséget nem vállalok a keletkezett károkért! Ha bizonytalan vagy a képességeidben akkor inkább nézd a gyári navidat, mint a féltéglásított gyári navidat, vagy a lángoló autódat!
Munka kezdete:
A gyári navi kiszedésére a műszerfalból, én 2.8 mm átmérőjű kemény drótot használtam, azzal szépen kijön a helyéről. A csatlakozók eltávolítása után irány a műtő.
A szerelést a navi előlapjának eltávolításával kell kezdeni. Az előlapot összesen 6 csavar rögzíti a fém házhoz.
Ugyan így alul is van kettő |
Ha kint vannak a csavarok az előlapot óvatosan húzzuk kifele, majd oldani kell először a jobb oldalon a sim kártya foglalatát. (képen bal felül látszik a már leválasztott kábel aljzata)
A billenytyűzet kábelét a baloldalon kell kihúzni, majd jöhetnek a szalagkábelek. A szalagkábelek aljzatai biztosító fülekkel vannak ellátva, ezeket óvatosan ki kell oldani úgy, hogy kb 1-2 mm megemelkedjenek az aljzat szintjétől, Ekkor a szalagkábelek kihúzhatók.
Ezután jöhet az előlap hátsó részének eltávolítása. A csavarokat kitekerve szétválasztható a két műanyag elem.
A hátsóban van az LCD. A jelölések a 4 rögzítő csavar helyét mutatják. Ez a négy csavar rövidebb mint a többi!
Emeljük ki az LCD-t, és kezdődhet az átalakítás. Ezen a részen kell dolgozni:
Essen szó az eszközökről:
Forrasztásnál vigyázni kell, hogy az ic lábait nem szabad 290 °c nál 5 másodpercnél tovább melegíteni. Miután lehült a tok lehet újra neki fogni ha kell. Sztatikus kisülések tönkre tehetik az ic-t. Vezetékből, én 0,14 mm2 keresztmetszetüt használtam, és ezt még pont rá lehet forrasztani, tehát vékony vezetékekeket kell használni. Nagy figyelmet kell fordítani a helyes lábszámokra történő bekötésekrere is. Az izgalom hevében könnyen el lehet kottázni a lábszámolást, így azt javaslom mindenkinek, hogy ha már háromszor átnézett mindent, igyon egy kávét, álljon fel, kicsit hagyja ott a dolgot, és nézze meg negyedszerre is, ez a ráfordított idő még mindig olcsóbb és kellemesebb, mint új alkatrészeket keresgélni beszerezni. Ha összefolyik a forrasztás egy szomszédos ic lábbal akkor ónelszívó harisnyát kell használni, azzal szépen szétválasztható a nem kívánatos összefolyás.
Csipesz erősen ajánlott, egy jó szike is kell meg csípőfogó.
A kiegészítő áramkört én egy "öcsipanelre" (furatozott nyáklemez) építettem meg, az LCD áramkörére is rá lehet biggyeszteni a cuccokat, az eredeti leírás szerint,de én ezt nem annyira szeretem.
Ezen a képen összegezve van a bekötés és a megvalósítandó áramkör. Az anyag lista rövid, 2 db 2.2k ohmos trimmer potméter, 1 db 100nF-os, 1 db 1 uF-os kondenzátor, 1 db relé, 1 db dióda, 1 db kapcsoló, rca aljzat a video bemenetre.