Figyelmeztetés!
Mindenki kizárólag saját felelősségére végezze / végeztesse el ezt az átalakítást! Számos meghibásodás előfordulhat a ConnectNav+ -ban és az autóban is a helytelen átalakítás miatt. Semmilyen felelősséget nem vállalok a keletkezett károkért! Ha bizonytalan vagy a képességeidben akkor inkább nézd a gyári navidat, mint a féltéglásított gyári navidat, vagy a lángoló autódat!
Az alábbi leírás feltételez némi jártasságot az autó villamosság, barkácsolás, forrasztás területén.
A nagy érdeklődésre való tekintettel, elkészült a másik lehetséges átalakítási mód nyákos verziója. Az alap átalakítás sematikus rajza az alábbi képen látható, melyen az ötletgazda "neve" is fellelhető.
Bal oldalon a CN+ alaplapjának csatlakozója, jobb oldalon az LCD csatlakozója látható. Középen egy két érintkezős váltó relé, mely egy NTSC video bemenetet tud "előállítani" az LCD driver panelján.
A legszükségesebb kapcsolás amit meg kell építeni, hogy a tolató kamera, vagy egy külső jelforrás képét, a CN+ LCD kijelzőjén láthassuk, a fenti kapcsolás, és a kamera táp, illetve video vezetékeinek bekötése.
A szalagkábel szétfaragása, és a kábelen való kiépítés sem lehetetlen küldetés, egy abból is elkészült. Ugyanakkor ez az átalakítás azért, nem mindenkinek könnyű feladat, és jelentősen megkönnyíti a dolgot, ha a fenti kapcsolás, egy nyáklapra van megépítve. Mivel saját magamnak is elakartam készíteni, és feltételeztem, hogy nem leszek egyedül, ezért körvonalazódott a nyákgyártásra való igény.
Időrend, várható elkészülés:
A nyák tervét én készítettem el, és október 28-án kaptam kézbe a kész nyákokat. Első nekifutásra 10db-ot rendeltem, ennyi megrendelés futott be. Aki mégis szeretne majd, és most lemaradt, később is lesz lehetősége rendelni, ha legalább 5 db nyákra bejön rendelés.
Tudom, hogy legszívesebben már mindenki használná, de azt szeretném, ha az első darabot látnám rendben működni, és utána kapná meg mindenki a sajátját. Ha minden jól megy november második hetében mindenki megkaphatja a saját példányát. A nyákokat én fogom beültetni, mert az esetek többségében úgy gondolom senki nem akar 1mm lábtávú csatikat forrasztani otthon, és nem akarok macerát azzal sem, ki hogy kéri, így egyszerűbb lesz mindenkinek. Tehát a nyákba be lesz ültetve a két darab szalagkábel aljzat, egy relé, és egy két kisebb smd alkatrész, köztük egy biztosíték is ami 250mAh áram felett el kezd nem vezetni. Ezt resetálható biztosítéknak hívják, ha gond van az áram korlátozódik, ha megszűnik a gond újra vezet.
Kitérő a piszkos anyagiakra:
Saccra 4000 Ft körül mondtam annó az árat, a kipostázás előtt tudok pontos árat mondani, de nagyjából ennyi lesz.
A "vásárlásról" mindenki számlát, és a nyákra, és alkatrészeire 1 év garanciát kap.
Álltalános tervezési szempont volt, hogy a navin belül ne kelljen fúrni faragni. Ezt az átalakítást viszont nem lehet forrasztás nélkül megoldani. A panelre menő kábeleket is meg kell szerelni, és a kamera vezetékei, rüki vezeték stb bekötni. Mivel nem tudom előre kinek milyen kamerája és csatlakozói lesznek, és szabadidővel sem állok túl fényesen, ezeknek a megszerelése a Ti feladatotok lesz. Mindenkinek javaslom, hogy mindent sokszor ellenőrizzen, és ha bizonytalan akkor kérdezzen, igyekszem segíteni.
Kamera beszerzésénél külön hangsúlyozni kell, hogy NTSC szabványú kamerára van szükség! PAL, és SECAM rendszerű kamerával nem fog működni.
Egy kis inspiráció az elejére :D
Az egyszerű bekötés esete:
Itt minden egyszerű mint az 1x1, a panelt be kell iktatni a CN+ alaplap és az LCD közé.
A munka a navi kiszerelésével veszi kezdetét, én két db 2.8mm átmérőjű fém pálcát használok erre a célra. Ha sikerült kihúzni a műszerfalból, ki kell kötni a csatikat, és mehet a műtőbe a darab.
Először a műanyag előlap hat csavarját kell eltávolítani:
Ezután az előlapot el kell kezdeni eltávolítani a váztól, de figyelni kell jobb alul a gsm sim foglalatánakcsatlakozójára! Ez itt elég szűkös ki kell bújtatni óvatosan:
Akinek nem így néz ki a navija, ne essen kétségbe, csak át vannak helyezve a csatik kicsit "arrébb". Az átalakítás ugyan úgy elvégezhető a leírás szerint!
A csatlakozót le kell húzni, ellentartva a sim foglalatnak.
A szalagkábelek eltávolítása a biztosító fülek kilazításával kezdődik, majd a kábeleket ki lehet könnyen húzni. A biztosító fülek a csatlakozó két oldalán vannak, és eggyütt kell mozgatni őket. Mindegyik szalagkábelt ilyen biztosító fülek tartanak, ezt külön nem emelem ki a továbbiakban.
Ha a szalagkábelek kint vannak akkor a billentyűzet kezelő vezetékét kell még lehúzni, és az előlap eltávolítható.
A készülék fedlapját a négy sarkán lévő csavar eltávolítása után le kell emelni
A visszaszerelésnél figyelni kell a pozicionáló fülre
A takaró lemez 2 csavarját ki kell venni, majd a lemezt kifordítani:
Az előszerelt nyákot a csatlokozóhoz pozícionálni kell, hogy a szalagkábel egyenesen fusson. A lemezhez kell mérni a nyákot, és megjelölni a megfelelő pozíciót. A nyáklap álltal takart területet a lemez felső részén ki kell szigetelni, pl szövetes ragasztószalaggal, és a szalagkábel alatti éles éleket is érdemes leragasztani, hogy ne tudjon kidőrzsölődni a szalagkábel. (ez minden vezetékre igaz egyébként, zsugorcsövet, szövetes, vagy nagyon jó minőségű szigetelőszalagot, kötegelőt kell használni, a vezeték nyomvonalán)
A nyák helyének megjelölése: innen lesz hátulról egy M2*8-as D fejű csavarral, és alátéttel rögzítve a nyák.
A vezetékeket én itt vezettem el, itt nem volt útban semminek:
Elöl egy kötegelő rögzíti a kábeleket, a vezetékek zsugorcsőben vannak elvezetve:
Függőleges levezetés:
Én először kábeleztem, mert csak most találtam ki, milyen csatikat használjak, és nem voltam benne biztos, hogy elő szerelhetem.
A felszerelt nyák hátulról nézve:
A szalagkábel mögött egy kis szigetelés, hogy a lemez ne tudja felsérteni a szalagkábelt!
A lemez nem 90°-ra van hajlítva.. ha szükséges ki kell igazítani. Ez abból látszik ha a nyák a lemezhez túl közel van, vagy hozzáér. Figyelembe kell venni, hogy mozoghat a nyákis egy kicsit, vagy deformálódhat a lemez. Alatta mindenképp érdemes egy kis szigetelést alkalmazni, vagy távtartó gyanánt egy darab vastag kétoldalas ragasztót is alátenni.
A lemezre megszerelt nyák és a vezetékek: ide is került zsugorcső és kötegelő. A szalagkábel a nyák mögött van átvezetve.
NAGYON FONTOS!
A szalagkábelek csatlakozói meg vannak jelölve! A nyákon a CN+ a navi alaplapjához, a nyákon az LCD a kijelzőhöz csatlakozik! Felcserélése esetén sanszosak a füstjelek. A szalagkábelek egyenes átvezetésűek, nincs fordítás a csatlakozókban és a kábelekben.
A lemez visszahelyezése előtt csatlakoztatni kell a CN+ jelölésű szalagkábelt a cn+ alaplaphoz,
a kijelző kábelét a nyák LCD jelű csatlakozójához,
majd a lemezt visszatenni, de a két rögzítő csavarját még ne szorítsuk meg. A lemez visszahelyezésénél figyelni kell a vezetékek függőleges elhelyezésénél a mechanika sarkában is.
Így néz ki oldalról:
és szemből:
A vezetékeket megfeszülés nélkül kell elhelyezni, és meg kell rögzíteni, hogy az erőhatásoknak ellen tudjanak állni, és ne szakadjanak le!
A navi tetejét vissza kell helyezni, majd meghúzni az alsó lemez csavarjait
A kivezetés helyét ellenőrizni kell, majd le lehet csavarozni a fedlapot
Az előlap visszaszerelése:
Vigyázni a SIM foglalat vezetékére!
Bekapcsolás
Hamarosan...
Ha a külső aux-os projekten túl leszek, akkor ez a következő cél.. :D
A bonyolúltabb bekötés:
A nyák elő van készítve az alábbi működésre, de az ehhez szükséges kapcsolás alkatrészei még nem kerültek mértezésre. Késöbb a beültetésükkel a funkció működni fog.
Úgy kezdődött, hogy mi van, ha nem csak kamerát akar az ember használni, hanem még valamit, pl media lejátszó, xbox-ot, vagy bármit. Innentől már nehezebb a helyzet. Elsőre én is úgy gondoltam, hogy hát akkor még egy relé aztán kész is. Majdnem. Merthát ugye, ha bekapcsolom a második jelforrást akkor mindkét relének át kell váltania. De ez még semmi. Mivan, ha hátúl könnyes szemmel nézik a titanicot, én meg pont lesz@rom, mert tolatnék? Naugye, nem akarok léket kapni tolatáskor, így hát mégiscsak a kamera kép kéne. Ezek a feltételek egy két logikai kapuval felépíthetők, vagy egy pár tranzisztorral, vagy egy kis processzorral. Az utóbbi sem áll távol töllem, de nevetségesnek tartottam az ötletet, hogy feltegyek ide akár egy 5 lábú PIC mikrovezérlőt, így tranzisztorokból raktam össze azt az áramkört ami ezt megvalósítja. Ennél a fajta használatnál a bekötési pontok megváltoznak.....