2013. december 2., hétfő

Készülődés a homokfúvásra

Nemrég kértem ajánlatot homokfúvás ügyben és eddig biztatóak a számok. Nekiláttam a teljes szétszerelésnek, szét kell szednem minden homokfúvásra vinni való alkatrészt, vázat, villákat, nyerget, sárvédőket, felniket, küllőket, kerékagyakat, hogy festésre kész felülettel kapjam vissza őket. A szétszerelést sem akartam elkapkodni, mert a kapkodások után sok időt el lehet tölteni feleslegesen.

Ember lazító, és csavarlazító :)
 A bontás nehézségei a dokumentálásban, kategorizálásban is megmutatkoznak, ezeket pedig jól meg kell szervezni és előre gondolkodni, ha a végén nem akarunk minden részegység miatt állni, mi hogy volt eredetileg, milyen csavarok kellenek stb. Vasárnap volt két órám szerelni, kivettem a blokkot amit a múltkor beindítottam, leszereltem a karburátort, és kivettem mindent a vázból és a villákból.


Szerelés közben persze volt egy csomó emlék ami visszajött, mit mikor, és miért csináltam úgy ahogy. Most, hogy eltelt még tíz év azóta, és egy kevéske tapasztalatot szereztem a nagymotorokkal, robogókkal, és műszaki megoldásaikkal kapcsolatban, sok mindent másképp látok, és magyarázatokra lelek régi gondokra bajokra. Persze akkor annak idején semennyi tapasztalat, és a mostaninál is kevesebb pénz állt rendelkezésre bármire, és a Sanyi barátom segítségére voltam hagyatkozva a nagyobb dolgokban.

Úgy határoztam minden festve lesz, a kormány kivételével, az marad króm, nagyon sokba kerülne a krómoztatás, a két felni küllők, sárvédők lámpakeret, legalább 30.000 ft lenne, az pedig irreális ehhez a motorhoz. Fejben kitaláltam a színeket is, remélem kiadja olyanra amilyenre szeretném. A homokfúvás elkerülhetetlen, nem éri meg a sok maró anyag és szarakodás, és munka, ami a teljes tisztításhoz kell, túl azon, hogy nem is tudnám teljesen megtisztítani. Látszik, hogy mennyire bnyolúlt ezt a kis felújítást is "jól" végignyomni, mert ha az ember nem vész el a részletekben, akkor nem lesz igazán jó amit csinál, maximum használható.

 Nyomozok az emlékeimbe élő hibák után, mert nem szeretnék azokkal a bajokkal küzdeni mint rég, ha már egyszer újra építem a dögöt :) A legnagyobb mumus a lánc leugrás volt és a két nyomon haladás. Ez szerintem elég nagy baj egy motor esetében.. Hibák sorozata vezetett ehhez a bajhoz, az első a motorblokk rögzítő csavarjai, amibe 8 mm-es menetes végű tengelyt, és nem 8 mm-es menetes szárat kell tenni. Az M8-as menetes szár átmérője kisebb 8mm-nél, és ez a motor terhelésekor a teljes blokk elmozdulását eredményezi.  A második, hogy át kell mérni a geometriát, és kideríteni pontosan, hova esik a kihajtó primer lánckerék a vázközéppontól, és hova esik a szekunder fogaskerék (hátsókerék) középpontja. Ezeknek síkban futniuk kell. A hátsó kerék szerelése teljesen rossz volt, itt a villánál vezető alkatrész is hiányzott, a feszítő sem a tengely átmérőjéhez való volt, a távtartó gyűrű törött, és nem jó méretű, és meghajlott a villaszár is a rossz szerelés miatt. A villa forgáspontja nem csapágyazott, de ezt nem is tervezem átvariálni, hacsak ki nem kell vágjam a villa tengely perselyeként szolgáló vastagfalú csövet. A hátsó lengéscsillapítók használhatatlanok, nem volt síkban a villa, és a felső rögzítőpont, ezért félre koptak a vezető perselyek. És most lehet hümmögni, hogy megkkora egy kokány szar ez a motor, hát tessék csak, de hát erre futotta akkor annyiból annyi tudásból, és nagyon sokat működött így is.

Itt biztos, hogy baj van
Az ülés lemezlapja el van rohadva, mint mindegyik rometnél. A szivacs magába tudja szívni a vizet a kikeményedett szétrepedt huzaton keresztül,  és elrohasztja a lemez szerkezetet. Még menthetőnek tünik, majd kiderül a homokszórás után.

Az első villán erősíteni kell itt ott, nincsenek körbe varva a szárak stb, a vázon is lesz még egy két nagyobb alakítás ami a nagyobb terhelést (+20 kg hájamat) és a picit talán nagyobb teljesítményt is bírja. Régen ezt a motort 60-70 %-ban csak földutakon használtam általában kimotorozva belőle amit csak lehet, így nem csoda, ha valahol fáradság látszik a vázon, vagy a villán. Pláne, hogy nemegyszer nem egyedül ültem rajta, vagy épp egy komplett Trabant motort szállítottam a csomagtartón, vagy két tengelyes kisszekeret húztam vele, tele homokkal, mésszel és az Öcsémmel... :)

 Ideje meghatározni a célokat is fixen, hogy tudjam merre tartok, mit várok a végén a munkától. A végcél egy napi használatra is alkalmas munkába járós kismotor lenne, amihez a 65-70 km/h-t tartósan bírnia kell a 94 kg+motor súllyal, (ezt tudom már tapasztalatból a Bertyvel), és közel a CVT- váltós gyorsulással párosítva. Erre első körben a hagyományos motorral kb 70%- az esélyem, a jövőre épülővel talán lesz még jobb is.  Szeretnék rá egy egysisakos dobozt, hogy ne kelljen hurcoljam a sisakot mindenhová. Szeretnék rá indexet, (nem lesz könnyű mutatvány), és féklámpát. Keskenyebb gumikkal, kisebb felületen futással is próbálkozok, így az egyenes futása is jó lehet, mélyeket meg nem fogok vele dönteni, a lábtartóig egyébként lehet azt tudom, már összejött egy párszor :) mivel elég alacsonyan van, és hosszúak a szárai. Mivel nem akarok, és nem is tudok húúde motorokat faragni, nem is kezdek térhálós vázat csinálni egy rometből, nem erről szól a dolog.

Már rám sötétedett mire elpakoltam, kihasználtam minden percet, lefóliáztam a motorblokkot, betömtem a szívó és kipufogó oldalt olajos ronggyal, előtte a hengert átjárattam keverékkel, így remélem nem lesz baja a hengernek tavaszig. A héten igyekszem a cuccokat eljuttatni a homokfúvóshoz, utána kap egy gyors alapozást minden cucc.