2013. augusztus 20., kedd

Piaggio Liberty műszerfal

Egy 97' évjáratú Piaggio Liberty műszerfalát raktam rendbe nemrég. A robogóban nem kevés km van, és az idő vasfoga bizony itt ott kikezdte a technikát.


33.661 km, nem semmi egy feles pohárnyi hengerűrtartalmú motortól, pláne ha városi km.
 A hiba jelenség az volt, hogy nem működtek a visszajelzők, csak az üzemanyag szint, az is csak indexelés nélkül, és a spirálos km óra.
 A helyéről lebontva a hiba gyorsan be lett határolva.




Itt biza áram többé nem folyik. A fóliák közé laminált réz néhol teljesen elporladt, javításra esély sincs, a csatlakozó vezetékeit ráforrasztani szintén, maximum az izzók lábára közvetlenül.
 Mielőtt nekiláttam volna a munkának körül néztem mennyibe lenne egy bontott műszeregység, 10-14 ezer forintot, egy kicsit soknak tartottam, így az átalakítás mellett döntöttem.
Nem vagyok nagy rajongója a ledes műszeregységeknek, de ezúttal ezt választottam. Mivel nem olyan könnyű leszedni a műszeregységet egy izzó cseréhez, így már még jobban a ledek világa felé haladtam. A munka a fólia visszarajzolásával kell kezdődjön, a kapcsolási rajzot el kell készíteni, és többször ellenőrizni, különben sok bosszúság érheti az embert. Ha ez megvan csak azután bontok, addig semmiképp!
 Megmértem az izzók foglalatának a helyét, nagyjából 8.3 mm.

8 mm-es led, és átvezető gyűrű
 Mivel a visszajelzők színes áteresztő műanyagosak a külső felükön, akár fehér ledeket is lehet tenni, de én a színes magas fényerejűekre szavaztam. Először tartottam tőle, hogy este vakítani fognak, de nappal is látszódniuk kell.
 Az izzók helyére először egy gumi átvezető gyűrűt tettem, és ebbe "préseltem" bele a ledeket. Annyira erősen kapaszkodnak a ledek, hogy kézzel alig tudtam belenyomni a gumikba őket.


Az elhasználódott fólia csatlakozók helyett 1.5 mm-es nyákból készítettem új csatlakozó aljzatot.


A ledeknek előtét ellenálást is be kell forrasztani, ennek értékének kiszámolását így tehetjük meg:
 Tápfeszültség - a led nyitófeszültsége / a leden folyó árammal. Érdemes a ledek adatlapját áttanulmányozni, eltérő színű és méretű ledek nyitófeszültsége más és más, valamint fontos a maximum a leden áthajtható áram értéke is, különben tönkremegy.
 Egy sárga led előtét ellenálásának a méretezése amit én használtam: a led nyitófeszültsége 2.1 V, a rajta áthajtható maximális áram 8 mA, azaz 0.008 A. Mivel tapasztalat, hogy 8-12 mA-el hajtva is jelentős egy ilyen led fényereje, én 8 mA-re méreteztem az áramot.
12V (tápfesz) - 2.1V ( a led nyitófeszültsége) / 0.008 A (8 mA) = 1237 ohm A szabvány ellenálássor egyik legközelebb álló eleme az 1200 ohmos értékű ellenállás, azaz 1.2 Kohm, ez tökéletes ide.


A készre vezetékezett műszeregység, elsőre működött, az üzemanyag nagyon kevés jelzésére hivatott sárga ledet kell majd újra bekötnöm, azt elsőre elrontottam. Kiegészítettem még a műszeregységet egy plusz biztonsági dologgal. Ha az irányjelzőt bekapcsolják akkor egy csipogó addig csipog, míg ki nem kapcsolják az irányjelzőt. Ennek azért van jelentősége, mert a motorokon általában nincs irányjelzést kikapcsoló automata, mint az autókban, így bekapcsolva felejthetjük, ami egy jobbra indexelésnél pl nagyon veszélyes lehet,  ha egy kereszteződésnél, azt látják bekanyarodunk, simán, joggal kijöhetnek elénk.
 Kapcsolási rajzot kérésre bárkinek szívesen elküldök.

Az érdeklődésre való tekintettel 7900 ft/darab áron vállalom ilyen típusú műszerfalak fent leírt módszerrel való javítását, számlával, garanciával!!!További infóért keressetek e-mail-ben.