2013. április 25., csütörtök

OBDII

Viktor barátomnak van egy bluetooth-os OBDII-t kezelni képes diagnosztikai kütyüje, ami nekem is megtetszett, és akartam magamnak is egy ilyet, a belinkelt darab egy, az ezen az oldalon kínáltak közül, és nem tudni mivel tud többet vagy kevesebbet a 18-40 $-os darab.

Én minden esetre vateráztam magamnak egy hibás darabot, kell a kihívás :)
 Az eladó elmondta, hogy nem működik a bluetooth, mert nem tudja  a pin kódot, és nem tudja párosítani semmilyen eszközzel.
 Alapból a PIN:0000, vagy 1234 kéne legyen, ezt meg is írták neki jó indulatból, de mondta, hogy nem nyert, én meg reménykedtem, hátha csak nem jól csinál valamit, ha mégis rossz, valamit majd kitalálok :)
Korrekt volt az eladó, az utalást követően feladta a cuccot, 1600 jó magyar ft lett a vége ajánlva levélként jött.   Bekapcsolás után gyorsan kiderűlt, hogy valóban nem hajlandó elfogadni a két alap pin kódot.

Szétszedni úgy lehet a dobozt, ha a matricát szikével elemeljük a háztól, a matrica négy sarka alatt van négy csavar.
kép:


Sok szöszölés után, úgy döntöttem eljött a forrasztás ideje. A bluetooth modult egy "világhírű" cég a hannlyn gyártotta, doksi nincs hozzá. Remek. Két ic van a modulon, az egyik a processzor ami rengeteg mindent tud, amire nekem nincs szükségem, és egy eeprom, amiről csak marhanagy nagyítás után lehetett a típust leolvasni. Az eeprom az ami tartalmazza az eltárolt pint, gondoltam gyorsabb lesz kivenni az áramkörből, kiolvasni, és megnézni mi az, mint 0000-9999-ig végig próbálni mindet. Az eeprom típusa FM24C128   ,I2C buszos, méretét tekintve 128k hellyel a begyében. Reménykedtem, hogy nincs tele, tele volt, majdnem csontig.. :)

Sajnos nincs rendszeresítve ilyen tokozáshoz eeprom kiolvasóm, így ezt is rögtönözni kellett,  hogy milyen randa, azt elismerem, viszont működött :


A kiolvasáshoz a Ponyprog2000 nevű szoftvert használtam.

És az eeprom számomra érdekes része:


Sajnos mint látható, nem volt ez jó hír, mert ezt a pin kódot bizony nem fogadta el. Ennek ellenére átírtam négy darab 0-ra (hexa 30), hátha az majd tetszik neki, de mint sejtettem, az átírás és vissza-forrasztás után sem sikerült a párosítás.

Kivettem hát az egész bluetooth-os modult, és kivezettem a két soros porti adat csatlakozási pontjait:


A nyákon látszik, hogy többfajta csatolóhoz  van előkészítve az áramkör. Alul egy rs-232 szintillesztőnek, felül egy soros-usb illesztőnek, és több fajta bluetooth-os illesztőnek is van hely. A meglepő számomra az volt, hogy az ELM327 céláramkör ami a kristály alatt van, egy PIC18F sorozatú Microchip-es processzor volt :) Akkor most az ELM327 egy létező célhardver, és a kínaiak leprogramozták amit tud ? Várom a megoldást emailben :) A piros és barna vezetékek helyére, még egy szűrőkondi járna, de ez kimaradt az enyémből, én nem sajnáltam utólag egy 100uf/25V-ost beletenni. Rá gúgliztam az elm327-re és egész tisztességes doksit kaptam. Érdemes átnézni, kiderűl belőle, nem is kevés amit tud ez a cucc.

Egy gyors tesztet követően kiderűlt, hogy szépen működik a többi része a kütyünek, így egy már rég nem használt áramkörből leválasztottam ami nekem kellett, és építettem egy ttl-rs232 szint konvertert, ezt beletettem a diag saját dobozába és készítettem egy db9-es csatis kábelt is.

A szintillesztőt két oldalas ragasztóval rögzítettem

Bent az új kondi, és a szintillesztő


Furat és gumiátvezető gyűrű
Már csak a tető kell
Délután szóltam Andinak, tegye fel a lapost tölteni, ha hazamegyek akkor tesztelek egyet. Kaptam egy telepítő lemezt is, tele mindenféle OBDII progival, a fele csak próbaverzió. Este végre autóközelbe kerültem a cuccossal, és szépen működött is. A laposon sajnos már csak usb van, így kellett egy usb soros átalakítót is használjak, de ez van is, meg nem is gond amíg a wendóóz kom1-8-ig ismeri fel. És hogy miért ? Hát azért mert az összes diagos progi amit elindítottam csak a kom1-8-ig lévő eszközöket kezeli, naná, hogy az én illesztőm a 18-as sorszámot kapta. Az eszközkezelőben át lehet állítani, ha van szabad hely akkor 8 alatti sorszámot tudunk adni neki, utána már csak a baud rate-t kell belőni és meg is vagyunk :)ű


 készdarab kép: